5 nėštumo savaitė

Kūdikio raida
5 savaitės pradžioje jis nesiekia nė milimetro, o jo sulinkęs kūnelis dar labai minkštas ir permatomas. Jis gyvena visiškai susiformavusiame maišelyje su skysčiu. Šią savaitę jis pamažu įgaus ovalo formą ir patirs žymius pasikeitimus. Visų pirma, jis iš gemalo virs embrionu.
Savaitės pabaigoje jis jau bus nebepanašus į plokščią diską, o daugiau primins simpatišką cilindriuką. Nors mažylio ūgis dar tik per nago juodymą – nuo 0,5 iki 1,1 mm – tačiau ultragarsiniai tyrimai jau gali pamatyti nėštumą. Mažame trupinėlyje pradeda rastis galvytė. Atsiranda akių užuomazgos – jos atrodo kaip du negilūs grioveliai šalia besivystančių smegenų. Vėliau tie grioveliai virs maišeliais. Ant kūnelio jau galima įžvelgti pumpurėlius, iš kurių išaugs rankytės, tuo tarpu kojyčių dar nematyti. Aktyviai kuriasi kepenų užuomazgos, kasa, dvylikapirštė, stemplė. Matomos kvėpavimo takų (gerklų ir trachėjos), seilių liaukų, taip pat ir širdies užuomazgos, vyksta dalinis nervinio vamzdelio užsivėrimas. Nervinis vamzdelis yra svarbi būsimos nervų sistemos dalis, todėl jo užsidarymas yra reikšmingas procesas. Tam didelę įtaką daro jūsų vartojama folio rūgštis.
Šią savaitę taip pat bus nulemti ir jūsų būsimi anūkai – embrione pradeda formuotis jo pirminės lytinės ląstelės – būsimo vaikelio spermatozoidai/kiaušialąstės.
Kas vyksta su tavim, mamyte?
Vienos moterys nėštumo pradžios visiškai nepastebi, kitoms sekasi mažiau. Gali padažnėti galvos skausmai, padidėti mieguistumas, nuovargis, dingti apetitas. Jei jus tai paguos, nesate tokia viena: pykinimą rytais kenčia 70 % būsimų mamų, vėmimo priepuolius patiria – 50 %.
Galite pastebėti nežinia iš kur atsiradusį neįveikiamą potraukį raugintiems ir marinuotiems produktams. To priežastis – mamos organizme besitęsiančios hormoninės audros. Štilis ateis pirmojo trimestro gale, maždaug 12-16 nėštumo savaitę.
Kita vertus, esti nemažai moterų, kurios ramiai pereis pirmąjį nėštumo trimestrą nepatyrusios pykinimo ir vėmimo, kurie liaudyje laikomi neginčytinais nėštumo požymiais. Tačiau tiesą sakant, nėra vieno simptomo, kuris būtų būdingas visoms moterims, ar kurį visos jaustų tą pačią nėštumo savaitę.
Tai įdomu
  • Per visą laiką nuo užuomazgos iki dabar mažylio ilgis padidėjo šimtą, o jo apimtis – milijoną kartų.
  • 14-15 parą po apvaisinimo įvyksta visų gemalinių ląstelių užuomazgos, iš kurių vėliau vystysis visi organai.
  • 17 parą būsimo kūdikio kūnelis pradeda imti maistines medžiagas iš mamos kraujo, toliau randasi svarbiausių organų užuomazgos.
  • Po 22 dienų po apvaisinimo mažytis širdies raumuo pirmą kartą susitraukia ir taip įvyksta pirmasis būsimo vaikelio širdies plakimas, kuris tęsis visą jo gyvenimą.
Svarbu žinoti
Taigi – jūs laukiatės. Vienu metu ir baisu, ir džiaugsminga suvokti naują gyvybę savyje. Emocinių išgyvenimų stiprumas priklauso daugybės aplinkybių. O galbūt mažylį jūs ruošaitės auginti viena? Bet kuriuo atveju turite atsiminti – emocinė perkrova nėštumo metu gali neigiamai paveikti vaikelio vystymąsi. Atlikta daugybė tyrimų, kurie įrodė, kad jei moteris nėštumo metu nuolatos patiria stresą, padidėja rizika, kad būsimas jos vaikelis bus linkęs į nerimastingumą ir jautrumą, o mokykliniame amžiuje – į protinio ir fizinio aktyvumo sumažėjimą. Dabar jau neginčijama – viskas, ką nėštumo metu jaučia mamą, viską jaučia ir kūdikis. Jaudinimosi metu išsiskiria hormonų, kurie patenka į vaisiaus kūnelį. Neigiamos emocijos ir stresai padidina riziką priešlaikiniam gimdymui ir užsitęsusiam bei sudėtingam gimdymui.
(Apsilankyta 337 viso, 1 šiandien)


Similar Posts