5 būdai lavinti vaiko gebėjimus

Gebėjimai yra labai svarbus procesas kiekvieno žmogaus gyvenime. Elementarių ir paprasčiausių gebėjimų, tokių kaip: ropojimas, vaikščiojimas, kalbėti, skaityti, rašyti, skaičiuoti ir pan. jau išmokstame vaikystėje. Žinoma, viskas priklauso nuo vaiko raidos, bet tam, kad ji būtų stabili, reikia ne tik vaiką skatinti daryti, bet ir kartu su juo tai mokytis. Bėgant metams jau galima pastebėti į kurią pusę vaikas yra labiau linkęs – humanitariškumą, tikslumą, sportiškumą ar meniškumą. Pastebėjus šį faktorių, reikėtų padėti vaikui ir toliau lavinti šiuos gebėjimus.

vaiku rankos

Pasirinkta mėgstama veikla ne tik ugdo, bet ir atneša begalinį džiaugsmą

Savyti gebėjimai dažniausiai pasireiškia pradedant lankyti mokyklą, todėl šiuo metu labai svarbu, kad vaikas būtų palaikomas visokeriopai. Pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas yra linkęs į kūrybą, tuomet pagalvokite ir apie tai, jog jo menas ne visada turi būti estetiškas ar su aiškiais atpažįstamais objektais – piešinyje neprivalo būti saulės kampe, debesėlių skraidančių lapo viduryje bei V formos varnų. Dabartinėje ir tolimesnėje vaiko raidoje bus tik geriau, nes leisite jam išreikšti tikrąjį save. Little Dutch siūlo jūsų vaikui kūrybiškumo rinkinius, kurie suteikia vaikui laisvę išleisti savo vaizduotę. Prie tokio tipo žaidimų galite prisijungti ir jūs, todėl tai bus puiki galimybę praleisti vakarą visai šeimai!

Kūryba yra svarbi kiekvieno vaiko gyvenime – ji tik gali būti propaguojama skirtingomis sferomis. Tiesa, kūrybiškumo skatinimas nebūtinai jūsų vaiką pavers meno genijumi, bet bent leis suvokti save ir išreikšti emocijas, kurios kartais būna įstrigusios kažkur „giliai viduje“. Kūrybinis veiksmas, kuris nereikalauja tam tikro estetinio produkto, padeda vaikams ugdyti protinius gebėjimus, emocinį intelektą ir socialinius įgūdžius. Visi meno užsiėmimai gali padėti pagerinti gebėjimą analizuoti ir spręsti iškilusias problemas. Net dauguma darbo postų reikalauja, kad darbe atsiradusios bėdos, būtų išspręstos kūrybiškai, todėl svarbu, kad vaikas būtų tik skatinimas užsiimti kūrybiška veikla. 

Kūryba lavina ne tik vaiko meninę pusę

Turint unikalų gebėjimą, reikia jį nuolat ir ugdyti. Tam, kad vaikas nesijaustų užguitas, nuolat su juo šnekėkitės ir leiskite jam išsakyti viską ką jis galvoja. Dauguma šiuolaikinių vaikų yra įlindę į telefonų ekranus, todėl nesupranta, kas yra jausmai, o atėjus skausmingai situacijai – emocijos liejasi pro visus kraštus. Tam, kad atrastumėte balansą tarp vaiko jausmų ir kūrybos – vietoj telefono ekrano, geriau duokite lapo popieriaus ir teptuką. Tapymas ne tik padės numalšinti jausmų audras, bet ir lavina stambią vaiko motoriką. Taip pat galite pasitelkti ir lipdymo rinkinius. Minkštas modelinas veikia, kaip stresinis kamuoliukas, todėl nusiraminti gali padėti ne tik jūsų vaikui, bet ir jums. Plastilinas (modelinas) ugdo ir smulkiąją motoriką. 

Dauguma tėvelių nori, kad jų vaikas lengvai integruotųsi į mokyklą. Deja, atsitinka atvejų, kad mokytojams sunku išlaikyti vaikų dėmesį, o tuo labiau kažko ir išmokyti. Tam, kad ne tik mokytojui, bet ir vaikui būtų lengviau mokytis – namuose svarbu „nebimbinėti“, o taip pat mokytis. Tiesa, tai neturi būti toks pats procesas, kaip mokykloje. Tai gali būti įvairūs vaidmenų žaidimai, spalvinimas su kreidelėmis, kuris moko matematikos (žaidimai su skaičiais, spalvų pasirinkimas lavina matematinius įgūdžius), eikite į ilgus pasivaikščiojimus bei leiskitės į gamtos pažinimą. Lavinamųjų žaidimų galite įsigyti Little Dutch Lietuva! Juk taip svarbu kokybė, o ne kiekybė!

Kurdamas vaikas stiprina gebėjimą pasitikėti savomis jėgomis, padeda formuoti savivertę. Vis dažniau teigiama, kad meninė veikla turi būti orientuota ne į patį rezultatą, o į procesą. Tiesa, yra tiesos, jog meninė veikla, kuri orientuojasi į rezultatą atneša didžiulės naudos, tačiau šis reiškinys yra svarbus tiems vaikams, kurie turi raidos bei kitų sutrikimų. 

Kas gali padėti atskleisti vaiko kūrybiškumą?

  1. Nuosavos erdvės sukūrimas. Leiskite vaikui pačiam susikurti savo erdvę. Jūs tik pasirinkite vietą, kurioje jis gali įsikurti. Ši erdvė turi būti pritaikyta laisvam eksperimentavimui. Tai yra svarbu fantazijos išlaisvinimui bei tam, kad nesusigadintų svarbūs ir reikalingi daiktai. Jeigu lauke vyrauja gražus oras, tuomet leiskite vaikui būti kūrybiškam ir lauko erdvėje.
  2. Geriau mažiau nurodymų, o daugiau patarimų. Svarbu, kad vaikui nebūtų aiškinama, kaip ir ką reikia daryti. Griežti pasakymai niekuo nepadės, o tik skatins labiau maištauti. Tiesa, paskatinimai ir rekomendacijos yra svarbu, todėl galite paaiškinti, kaip reikia naudoti tam tikras priemonės arba, kaip maišyti spalvas.
  3. Nebijokite konkretumo. Vaikui atnešus jums savo piešinį, iš karto nereikėtų jam sakyti begalę komplimentų. Geriau jo paklauskite, kodėl jis panaudojo tam tikras spalvas ir ką jis tuo norėjo pasakyti. 
  4. Nepamirškite klausti, ar vaikui patinka kurti. Galbūt jam tas pats procesas yra atsibodęs, todėl reikėtų kažką pakeisti.
  5. Viską palikite taip, kaip yra. Neprašykite vaiko, kad jis savo piešinyje pridėtų papildomai detalių – jeigu jis nusprendė, kad taip turi būti, reiškia taip ir yra.
  6. Leiskite naudoti skirtingas priemones, kad pajustų, ką reiškia dirbti su kiekviena. Taip vaikas galės pažinti vis kitokias tekstūras. 
  7. Priemonės skirtos gaminimui padeda lavinti pirštų miklumą, o kūrybą gali laisvai pasireikšti ir per maisto gaminimą. 

Kaip nesustoti kurti?

Kadangi kūrybiškumas gali lietis visomis formomis, suteikite savo vaikui galimybę naudotis natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui tokiomis, kaip: medžių lapai, pagaliukai, akmenys, kriauklės, kankorėžiai, giliukai ir pan. Taip paskatinsite ne tik vaiką panaudoti skirtingas priemones, bet ir suvokti ekologijos problemas. Taip pat naudokite daiktus ne pagal jų paskirtį, tarkime: panaudokite skutimo putas. Jas užpurkškite ant sviestinio popieriaus, įlašinkite maistinių dažų bei leiskite vaikui rankomis išmaišyti šias spalvas. Tai bus puiki atrakciją! 

Kūrybai yra tinkami visos priemonės, svarbu tik, kad nesustotumėte fantazuoti. Dauguma vaikų mėgsta rengti dainų ir šokių pasirodymus. Nepatingėkite ir suplanuokite tokį vakarą. Praneškite vaikui, kad metas savo talentą parodyti, todėl atėjus savaitgaliui bus rengiamas jo pasirodymas. Pasiruoškite šiam vakarui – sukurkite pakvietimus, paruoškite repertuarą, sėdimas ir stovimas vietas, sudėliokite apšvietimą, mikrofonus, muziką ir visus kitus atributus, kurių gali prireikti pasirodymo metu. Leiskite vaikui viską planuoti, o jūs jam tik padėkite. Tokio tipo veiklos ne tik padės būti kūrybiškiems, bet ir lavins organizacinius ir planavimo įgūdžius, kurie tikrai pravers vaiko ateityje. Taip pat leidimas užsiimti tokiais užsiėmimais, itin skatina vaiko savigarbą aplinkai – jam suteikiamos galimybės susipažinti su skirtingomis veiklomis bei procesais, kurie vyksta juose. Tai praplečia vaiko pasaulėžiūrą, o šis reiškinys itin svarbus nuolat tobulėjančiam pasauliui. Labai svarbu, kad neuždarytumėte savo vaiko tarp keturių sienų, o leistumėte jam nuolat judėti ir domėtis vykstančiais reiškiniais. Nepamirškite kartu su vaiku apsilankyti renginiuose, teatruose ir muziejuose – nors ir jūsų manymu jie gali neatitikti vaiko amžiaus. Matymas skirtingų pasaulių, vaiką tik skatins domėtis ir pačiam išsiaiškinti, kas ir kodėl taip vyksta.

(Apsilankyta 83 viso, 1 šiandien)


Similar Posts