Kaip susodinti svečius prie stalo
Kam reikalinga tvarka? Ar šeimininkas negalėtų kiekvienam svečiui nurodyti, kur sėstis? Žinoma, galėtų, juolab kai svečių nedaug. Tačiau tai gana keblus dalykas. Kurie svečiai gali sėdėti greta? Kurie ras bendrą kalbą? Ar jūs vietas paskirstot svečiams tik atėjus, ar iš anksto apgalvojat, kur kas sėdės? Svarbiausia nepasodinti greta žmonių:
- kurie negali vienas kito pakęsti,
- kurių interesai skirtingi arba visai priešingi,
- kurie kalba skirtingomis kalbomis,
- kurių amžius labai skirtingas (kitas dalykas, jei greta sėdės anūkas ir senelis arba jaunas su senu, kurie gerai vienas kitą pažįsta ir turi apie ką kalbėti).
Bus paprasčiau, jei svečiai pasirinks kaimyną. Bet jei laukiat daugiau svečių, geriau vietas prie stalo nurodyti (o jei stalų daug, tai bent jau prie kurio stalo sėstis).
Sodindami svečius stenkitės, kad draugija vienoje salėje būtų kuo mišresnė, t.y. moterys ir vyrai susėstų pakaitomis. Poros nebūtinai turi sėdėti greta. Kas kita – įsimylėjėliai! Pagalvokite ir apie neįgaliuosius ar šiaip žmones, kurie priklauso nuo globėjo,- jų išskirti nedera. Jeigu vaikams nėra atskiro stalo, juos susodinkit taip, kad galėtų bet kada pakilti, neįkyrėdami kaimynams. Mažyliai, kurie dar nesugeba patys valgyti, sėdi prie tėvų. Šeimininko vieta ten, iš kur gerai matyti visas stalas ir svečiai, o šeimininkės – kad būtų patogu bėgioti į virtuvę.
Garbės svečiai sėdi garbingiausioje vietoje – šalia šeimininkų. Jei šeimininkai sėdi stalo galuose, garbės svečiai jiems iš kairės ir dešinės. Jei šeimininkai sėdi iš kraštų, garbės vietos bus priešais juos.