Jonažolė paprastoji (lot. Hypericum perforatum)

Paprastoji jonažolė auga sausuose šlaituose, dirvonuose, miškų pakraščiuose, jaunuose pušynuose. Jos stiebas status, su dviem išilginėmis briaunomis, mažučių lapų  viršutinė pusė žalia, o apatinė melsvai žalia, su persišviečiančiais mažais taškeliais. Kiekvienas toks taškelis – miniatiūrinis indas, sklidinas bespalvio eterinio aliejaus ir dervos mišinio.

Vaistinės vaistažolės savybės

Paprastosios jonažolės sudėtyje esančios medžiagos turi beveik tokį pat poveikį kaip raminamieji vaistai arba cheminiai preparatai, skiriami psichikos sutrikimams gydyti. Tik jonažolės preparatus tenka vartoti ilgiau. Tačiau nėra tikimybės, kad organizmas pripras prie šios vaistažolės ir ji taps neveiksminga.

Nuo nervų sistemos negalavimų – neuralgijų, depresijos, nervinio išsekimo – geriausiai padeda jonažolės arbata. 1 šaukštą džiovintų jonažolės viršūnėlių su lapais ir žiedais užplikykite stikline verdančio vandens, palaikykite 10 min., kad pritrauktų. Perkoškite ir gerkite šiltą, pasaldintą medumi. Kasdien išgerkite 2 puodelius šios arbatos – ryte ir vakare. Jei negalavimas sunkesnis, jonažolės arbatos reikėtų gerti po pusę stiklinės 4 kartus per dieną praėjus 2 valandoms po valgio. Gydymo kursas – 4–6 savaitės. Jonažolės arbata apsaugo nuo liūdnų minčių, gydo lengvą ir vidutinio stiprumo depresiją, stiprina dvasią. Maždaug po 14 dienų pajuntamas atsipalaidavimas, dingsta nervinė įtampa, baimė.

Nustatyta, kad jonažolė kaupia radioaktyvias medžiagas, todėl dėl jos preparatų vartojimo visada reikėtų pasitarti su gydytoju. Jonažolės nepatartina vartoti žmonėms, varginamiems vidurių užkietėjimo, turintiems padidėjusį kraujospūdį. Jonažolės preparatų nereikėtų vartoti dirbantiesiems radiologinėse laboratorijose, veikiamiems ultravioletinių spindulių ar aukštos temperatūros.

Gydydamiesi jonažolių arbata ar kitais jos preparatais nepiktnaudžiaukite saulės voniomis, neikite į soliariumą, nes jonažolė turi medžiagų, nuo kurių oda tampa jautri šviesai. Jautriems žmonėms, vartojantiems jonažolę ir gaunantiems ultravioletinių spindulių gali atsirasti alergija saulei (oda greitai parausta, tarsi būtų nudeginta).

(Apsilankyta 880 viso, 1 šiandien)