Spanguolė paprastoji (lot. Vaccinium oxycoccos)

Vėlyvą rudenį raistuose ir pelkėse galima išvysti raudonuojančias spanguolių uogas, kurių rūgštelė žinoma ir vertinama nuo seno. Mūsų močiutės iš spanguolių virdavo gardų kisielių, jų sultimis su medumi gydydavo peršalusius vaikus.
 
Prisirpusiose spanguolių uogase yra daugiau vertingų medžiagų. Spanguolėse gausu vitaminų C, P, B1, B2, PP, karotino, pektinų, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, fosforo, mangano, geležies ir kt.), organinių rūgščių (benzoinės ir kt.). Spanguolės pasižymi antibakteriniu poveikiu. Specialistai uogas pataria valgyti šviežias arba šaldytas, nes verdant suyra dalis antioksidantų.

Vaistinės vaistažolės savybės

Jau nuo seno spanguolių sultimis gydė skorbutą, plaudavo žaizdas. Jos dar vadinamos vaistais nuo kosulio ir yra puiki karščiavimą mažinanti priemonė. Spanguolių uogose yra medžiagų, veiksmingai naikinančių puvimo, pūlinių bakterijas, taip pat daugelį parazitinių grybelių. Spanguolių sultys tinka šlapimo takų ligoms gydyti, padeda išvengti akmenų bei smėlio susidarymo inkstuose.

Liaudies medicinoje vartojamos ir šviežios, ir perdirbtos spanguolės – jų sultys, ekstraktai, gėrimai, giros. Spanguolių gira ir sirupas vartojami maiste sumažėjus vitaminų (žiemą ir pavasarį), taip pat po sunkių ligų (operacijų, traumų). Spanguolių preparatai vartojami nuo įvairių uždegimų, sukeliančių aukštą temperatūrą.

Tepalas. Spanguolių tepalas dėl uždegimus slopinančio bei antiseptinio poveikio ypač veiksmingas gydant odos ligas. Du valgomuosius šaukštus gerai sunokusių uogų sutrinkite ir išspauskite per marlę. Sultis sumaišykite su lanolinu bei vazelinu (po 50 g). Paruoštą tepalą reikia laikyti šaldytuve.

Sultys. Iš uogų galima pasigaminti sulčių: uogas reikia sugrūsti mediniu grūstuvu ir išspausti. Išspaudas reikia vėl maišyti su vandeniu ir dar kartą išspausti. Po to sultis perkošti pro marlę ir emaliuotame inde kaitinti iki 100° C, saldinti ir greitai išpilstyti. Spanguolių sultis patariama gerti karščiuojant, sergant peršalimo ligomis, cukriniu diabetu, artritu, reumatinėmis ligomis bei podagra. Šių uogų sultys skatina šlapimo išsiskyrimą, tad jomis gydoma inkstų bei šlapimo pūslės ligos, hipertenzija, apsinuodijimai. Tačiau spanguolių preparatai netinka sergantiesiems ūminiu gastritu, kolitu, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige.

(Apsilankyta 409 viso, 1 šiandien)