Gudobelė vienapiestė (lot. Crataegus monogyna)

Eidami gegužę pasivaikščioti tikriausiai pastebėjote šlaituose bei krūmynuose augančius dygliuotus krūmus ar nedidelius medelius, apsipylusius baltais žiedais. Tai gudobelė. Vaistažolės žiedai ir vaisiai turi širdies veiklą gerinančių medžiagų.

Gudobelė yra daugiametis dygliuotas krūmas arba medelis, galintis siekti net 2–5 metrus aukščio. Augalas žydi gegužės arba birželio mėnesiais, o vaisiai prinoksta rudenį, rugsėjo mėnesį.

Nors visame pasaulyje auga net per 200 gudobelių rūšių, pas mus Lietuvoje auga tik keturios rūšys. parkuose ir sodybose auginamos raudonoji gudobelė ir grauželinė gudobelė yra  dekoratyviniai krūmai, tačiau jų žiedai ir vaisiai taip pat tinka vaistinei žaliavai.

Vaistinei žaliavai renkami gudobelių žiedai, kai augalas pradeda žydėti. Žiedai su žiedkočiu džiovinami pavėsyje. Žiedai turi silpną, specifinį kvapą, yra kartaus skonio.

Vaisiai be kotelių renkami rugsėjo–spalio mėnesiais, džiovinami 50–60 ºC temperatūroje. Jie yra tamsiai raudonos ar oranžinės spalvos, šiek tiek sutraukiančio skonio. Išdžiovinus nuo vaisių reikia atskirti vaiskočius ir stiebelius.

Vaistinės vaistažolės savybės

Gudobelė žieduose gausu organinių rūgščių, flavonoidų (hiperozido, kvercetino, vitebsino) bei rauginių medžiagų, o vaisiuose – flavonoidų (hiperozido), rauginių medžiagų, pektinų, organinių rūgščių, karotino, vitamino C bei seleno.

Gudobelės žieduose yra veikliųjų medžiagų, kurios mažina nervų sistemos jautrumą, gerina širdies ir galvos smegenų kraujotaką, mažina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje. Gudobelės preparatai stiprina širdies raumenį ir lėtina pulsą, taip pat veikia raminamai.

Iš gudobelės pagaminti vaistai laikomi gera širdies ligų profilaktikos ir gydymo priemone senyvo, pagyvenusio amžiaus žmonėms. Jie vartojami ankstyvoje hipertenzijos stadijoje ar kaip pagalbinė priemonė sergant aritmija ir tachikardija, gerina sergančiųjų širdies ligomis sutrikusį miegą. Sergantieji sunkia aterosklerozės forma arba patyrę infarktą žmonės gudobelę gali vartoti kaip papildomą gydymosi priemonę. Be to, gudobelės žiedų arbata skatina šlapimo išsiskyrimą.

Arbata. Du arbatinius šaukštelius gudobelės žiedų ir lapų užplikykite stikline verdančio vandens ir palaikykite 20 minučių, kad prisitrauktų. Gerkite po vieną stiklinę 2-3 kartus per dieną.

Užpilas. Vieną valgomąjį šaukštą smulkintų gudobelės vaisių užpilkite stikline verdančio vandens, indą uždenkite ir pastatykite į verdančio vandens vonelę. 15 min. pakaitinkite ir  ir palikite 45 min., kad užpilas atvėstų. Perkoškite ir gerkite po pusę stiklinės prieš valgį 2–3 kartus per dieną.

Tinktūra. Vieną valgomąjį šaukštą smulkintų gudobelės vaisių ar žiedų užpilkite stikline degtinės ir savaitę laikykite tamsioje vietoje. Po to tinktūrą perkoškite. Gerkite po 20–30 lašų 3–4 kartus per dieną prieš valgį.

(Apsilankyta 714 viso, 1 šiandien)