Nėštumas ir darbas

Moters reakcija į žinią apie nėštumą gali būti įvairi ir visuomet priklausanti nuo socialinės padėties. Moteriai, sėkmingai kopiančiai karjeros laiptais, iškyla esminiai klausimai – kas dabar bus su darbu, ar sugebės jį suderinti su nėštumu, ar esama savijauta netrukdys darbti, ar ji nebus atleista iš pareigų?

Labai dažnai būsimos mamos nėštumą ir darbą vertina prieštaringai, kaip nesuderinamus dalykus. Daugeliui atrodo, kad dabar atėjo metas pasirinkti – arba sveikas nėštumas ir motinystė, arba karjera. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Ar teisybė, kad darbas nėštumo metu neigiamai veikia besilaukiančiąją ir jos vaiką? Kam skirti prioritetą – savo sveikatai ir savijautai ar darbo grafikui ir priverstiniam darbo užduočių vykdymui? Be to, kaip apie nėštumą pranešti darbdaviui, kuris gali paprašyti išeiti iš darbo?

Nuo tos akimirkos,  kai būsimoji motina yra užregistruojama moterų konsultacijoje ir gauna atitinkamą medicininį patvirtinimą, jos teises ir pareigas, susijusias su darbdaviu, gina Darbo kodeksas. Žinoma, tai yra įmanoma tik tuomet, jei priimant į darbą, buvo pasirašyta atitinkama darbo sutartis, t.y. kad dirbama yra legaliai.

Svarbu yra žinoti, kad moteris negali būti atleista, nei sumažintas jos darbo valandų skaičius, jei vienintelė to priežastis yra nėštumas.

Nereikėtų jaudintis ir dėl gandų, kad darbas nėsčiajai kenkia. Jei nėra atliekamas žalingoje aplinkoje, darbas gali netgi suteikti teigiamų emocijų tiek būsimąjai motinai, tiek vaikui.

Jei moteris visgi yra priversta dirbti, tuomet tik ji pati gali padaryti darbo aplinką kuo malonesnę. Štai keli patarimai, kurie galėtų palengvinti šią situaciją. Visų pirma, nereikėtų darbo priimti kaip vergovės, nes net ir pačiame nemėgstamiausiame darbe būna teigiamų akimirkų. Kartais tai gali būti netolimas kelias nuo darbo iki namų, malonus kolektyvas, gera alga, o gal dažna galimybė pasiimti laisvadienį. Susimąstykite apie tai, kokie yra jūsų darbovietės pliusai ir kuo ji jums patraukli.

Visų antra, prisiminkite, kad kaltės jausmas dėl to, kad turite derinti darbą su nėštumu, suteiks daug žalos tiek jūsų mažylio vystymusi, tiek jūsų pačios sveikatai. Juk žmogaus psichika, emocijos yra labai glaudžiai susiję su jo kūnu, ir bet koks neigiamas išgyvenimas gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip, galvos skausmai ar sutrikęs kraujospūdis.

Jei visgi niekaip negalite atsisakyti darbo šiuo svarbiu jums metu, tuomet, pasinaudojus mūsų patarimais, reiktų išmokti kaip suderinti vieną su kitu.

Nuspręskite koks darbo grafikas yra pats tinkamiausias jums nėštumo metu ir suderinkite jį su atliekamomis pareigomis. Galbūt galėtumėte dalį darbo atlikti namie arba savaitgaliais. Gerai viską apgalvojus, pasitarkite su darbovietės valdyba. Paaiškinkite jiems dėl kokių priežasčių ir kaip jūs norite pakeisti savo darbo grafiką.

Jeigu jūsų darbe yra daug įtampos, patiriate daug streso, jūsų nėštumo procesas nuo pat pradžių yra komplikuotas ir reikalauja pastovios medikų priežiūros, tikrai reikėtų įvertinti visą situaciją ir priimti sprendimą, palankesnį jusų ir vaiko sveikatai. Jei jums sunku apsispręsti pačiai, reiktų pasikonsultuoti su psichologu.

Būdama nėščia stenkitės kuo daugiau laiko skirti poilsiui, atsipalaidavimui, bendravimui su kitom nėščiom moterim. Atraskite savo būdus atsipalaiduoti, nukreipti mintis nuo problemų ir mėgaukitės šiuo stebuklingu laikotarpiu, „gyvenimu už du“.

(Apsilankyta 467 viso, 1 šiandien)


Similar Posts